Departmental Film Library

Departmental Film Library

Films may be borrowed from Helena Juenger’s office (OH316). Call (416)926-2321 for availability. This list can also be accessed via “Links and Ressources” (homepage footer) > “Other Interesting Links”.

A

A

  • Absolute Giganten – Sebastian Schipper, 81 min, 1999
  • Almanya. Willkommen in Deutschland – Yasemin Samdereli, 95 min, 2011
  • Apartment in Berlin, Ein – Alice Agneskirchner, 84 min, 2013
  • Art Girls – Robert Bramkamp, 120 min, 2013
  • Auslandstournee – Ayse Polat, 86 min, 1999

B

B

  • Barbara – Christian Petzold, 108 min, 2011
  • Bauhaus: Modell und Mythos – Kerstin Stutterheim & Niels Bolbrinker, 104 min, 2009
  • Berlin is in Germany – Hannes Stöhr, 91 min, 2001
  • Black Box BRD – Andreas Veiel, 72 min, 2001

C

C

  • Crossing the Bridge – Fatih Akin, 91 min, 2005

D

D

  • Deutschland, bleiche Mutter – Helma Sanders-Brahms, 123 min, 1980
  • Dreigroschenoper, Die – Regnier/Lange/Praetorius/Lucke, 117 min, 1994

E

E

  • Emil und die Detektive – Franziska Buch, 98 min, 2001
  • Erkan & Stefan – Michael Herbig, 83 min, 1999

F

F

  • Farbe des Ozeans, Die – Maggie Peren, 95 min, 2010
  • Freund von mir, Ein – Sebastian Schipper, 84 min, 2006
  • Feindberührung – Heike Bachelier, 92 min, 2010
  • Fickende Fische – Almut Getto, 99 min, 2002
  • Finsterworld – Frauke Finsterwalder, 91 min, 2013

G

G

  • Gebrüder Skladanowsky, Die – Wim Wenders, 77 min, 1993
  • Good Bye, Lenin! – Wolfgang Becker, 121 min, 2003
  • Grüße aus Fukushima – Doris Dörrie, 104 min, 2015

H

H

  • Halbe Treppe – Andreas Dresen, 107 min, 2002
  • Hitler’s Children – Chanoch Ze’evi, 80 min, 2011

I

I

  • Innere Sicherheit, Die – Christian Petzold, 106 min, 2000

J

J

  • Jerichow – Christian Petzold, 93 min, 2008

K

K

  • Knallhart – Detlev Buck, 98 min, 2006

L

L

  • Legende von Paul und Paula, Die – Heiner Carow, 106 min, 1972
  • Lichter – Hans-Christian Schmid, 105 min, 2003

M

M

  • Meine Mütter – Rosa von Praunheim, 87 min, 2006
  • Morituri – Eugen York, 81 min, 1947

N

N

  • Nachtgestalten – Andreas Dresen, 104 min, 1999-
  • Neuland – Anna Thommen, 92 min, 2013
  • Nirgendwo in Afrika – Caroline Link, 141 min, 2001

O

O

  • Oh Boy – Jan Ole Gerster, 82 min, 2010

R

R

  • Räuber Kneissl – Marcus H. Rosenmüller, 114 min, 2008
  • Rhythm is it – Thomas Grube, Enrique Sánchez Lansch, 104 min, 2004
  • Room 666 – Wim Wenders, 44 min, 1982

S

S

  • Soul Kitchen – Fatih Akin, 99 min, 2008
  • System, Das – Marc Bauder, 87 min, 2010

U

U

  • Untergang, Der – Oliver Hirschbiegel, 155 min, 2004

V

V

  • Vermessung der Welt, Die – Detlev Buck, 118 min, 2012

W

W

  • Wahlverwandtschaften – Siegfried Kühn, 103 min, 1974
  • Was bleibt – Hans-Christian Schmid – 85 min, 2011
  • Wer früher stirbt ist länger tot – Marcus Hausham Rosenmüller, 102 min, 2006
  • Wer wenn nicht wir – Andres Veiel, 124 min, 2010
  • Westwind – Robert Thalheim, 35mm, Farbe, 89 Minuten, 2011
  • Whisky mit Wodka – Andreas Dresen, 104 min, 2007
  • Winter ade – Helke Misselwitz, 116 min, 1987
  • Wolke Neun – Andreas Dresen, 100 min, 2007
  • Wunder von Bern, Das – Sönke Wortmann, 118 min, 2003

Y

Y

  • Yella – Christian Petzold, 88 min, 2007

Z

Z

  • Zwei Leben – Georg Maas, 97 min, 2012